Analize so pokazale, da imajo vsi bolniki, ki imajo kakršnekoli težave na pljučih, pomanjkanje vitamina E. Skupina ameriških strokovnjakov je to želela preveriti in je naredila eksperiment z mišmi. Razdelili so jih v tri skupine. Prva je dobivala hrano, kjer je primanjkovalo vitamina E. Druga skupina je dobivala optimalno dozo vitamina E. Tretja skupina pa je bila predozirana - vsak dan so pojedle 2-krat več vitamina E, kot optimalne količine. Pomembno je še dodati, da so z vitaminsko dieto začeli 14 dni pred okužbo z virusno pljučnico.
Rezultati eksperimenta so bili presenečenje. Sicer se nobena skupina ni ognila okužbi, a je bila tretja, predozirana skupina po dveh dneh povsem zdrava. Druga skupina z optimalno dozo je prebolevala pljučnico skoraj teden dni, najslabše pa so jo odnesle tiste podgane, ki jim je vitamina E primanjkovalo.
Ali pomanjkanje vitamina E tudi pri ljudeh povzroča več komplikacij pri pljučnih boleznih?
Da.
Še posebej rizična skupina so starejši od 65 let, ker v teh letih telo ne proizvede več toliko neutrofilov, ki so pomembni pri obrambi pred boleznimi pljuč. Seveda si lahko pomagate s kapsulami vitamina, a najboljša pot je še zmeraj naravna.
Daleč največ vitamina E najdemo v rastlinskih oljih, veliko pa ga je še v zeleni zelenjavi, ribah, avokadu, olivnem olju ter v semenih sončnic, orehov in mandljev. Podatki kažejo, da bi v primeru težav s pljuči, morali pojesti vsaj 200 % dnevno predpisane količine.
Če se poigramo z matematiko in primerjamo nutricistične podatke, bi v primeru avokada, ki v 100 gramih vsebuje 31 % dnevnega vnosa vitamina E, morali vsak dan pojesti dobrih pol kilograma tega sadja. Olje pšeničnih kalčkov v 100 gramih vsebuje 1242 % dnevnega vnosa in bi zadostovale že 3 žlice. Dovolj bi bilo tudi, če si solato malo izdatneje zabelite s sončničnim oljem (100 gramov ima 342 % dnevnega vnosa). Olivno olje v 100 gramih vsebuje 117 % vitamina E in bi ga morali vsak dan popiti 1,5 dcl ... Še dobro, da se vitamin E nahaja v praktično vseh živilih, najboljši recept za zdravje pa je pestra hrana.
In še to ... Vitamin E je topen v maščobah, zato vam obrok brez maščob in z veliko vitamini ne bo veliko koristil. Upoštevajte, da je povprečna stopnja absorbcije vitamina E v telo zgolj 30 %, kar je sicer veliko, a dve tretjini vendarle ne doseže pričakovanega učinka.
Poleg tega je vitamin E zelo občutljiv na kisik in svetlobo, vzdrži pa temperature tudi do 200 stopinj Celzija. Ga je pa pri zamrznjenih živilih občutno manj )približno 10 % za vsako stopinjo pod 6 stopinjami Celzija.