Kivi je poln vitaminov A, C, E, beta-karitena, alfa-linolenske kisline, omega-3 maščobnih kislin, vsebuje tudi ogromno vlaknin in antioksidantov. Mnogi uporabljajo kivi v boju proti raku. A kaj, ko ima vse več ljudi težave z alergijo.
Alergijo spremlja pekoč občutek v grlu, zatekanje, slabost, srbečica, zamašen nos, bolečine v trebuhu, zelo pogosta sta tudi ekcem in driska. Ker alergijo na kivi v zadnjem času zaznava vedno več ljudi, mnogi mislijo, da je to zato, ker ga poberejo nezrelega ... Pa je res?
Do alergičnih reakcij večinoma pride zaradi nepravilnega delovanja imunskega sistema. Imunski sistem namreč ne prepozna beljakovin v kiviju, zato se odzove, kot da gre za škodljive in patogene snovi. Imunski sistem se na kivi odzove s protitelesi, ki med drugim sproščajo histamin in povzročajo alergijske reakcije v telesu.
Raziskave so pokazale, da je alergija na kivi podobna alergijam na cvetni prah in lateks, kar pa lahko povzroči zelo resne reakcije. V izjemnih primerih tudi smrt. Zato je potrebno pri kivijih paziti zlasti pri otrocih, ker lahko že samo sled kivija povzroči resne zaplete.
Še več!
Kivijeva pasta je namreč pogost dodatek, ki se uporablja pri pekovskih izdelkih, kruhu, pecivu, kolačkih in se uporablja kot nadomestek za maščobe.
Zdravila proti alergiji na kivi ni. Če že pridete v stik s kivijem in ste nanj alergični, si lahko pomagate z antihistaminiki, posledice pa blaži tudi adrenalin.
Naraščujoče število alergij torej ni posledica kivijev, pač pa napak v imunskem sistemu.