Poletna hrana mora telo hladiti in vlažiti. Poleti je še kako pomembno, da ima telo dovolj vode, ker se le tako lahko hladi, sveža hrana pa nas z vitamini in minerali napolni s pozitivno energijo. Prav zaradi tega, ker spodaj našteta hrana zavira metabolizem in otežuje prekrvavitev, dihanje in znojenje, se ji poskusite izogniti. Poleti so naša telesa veliko bolj obremenjena in naši organi veliko bolj aktivni, zato jih ne obremenjujmo po nepotrebnem.
1. Sir: 100 gramov sira vsebuje 30 % dnevne potrebe po soli.
2. Kislo zelje: 100 gramov kislega zelja vsebuje 20 do 30 % dnevne potrebe po soli.
3. Konzervirana tuna: tudi tuna v konzervi vsebuje veliko soli - približno 30 % dnevne potrebe po soli.
4. Soljena in vložena zelenjava: v vloženi zelenjavi je poleg veliko sladkorja v 100 gramih tudi 20 do 40 % dnevne potrebe po soli.
5. Koruzni kosmiči: v 100 gramih je 20 % dnevne potrebe po soli.
6. Klobase, prekajeno meso: industrijski mesni izdelki vsebujejo veliko soli in sicer jo je v 100 gramih klobas med 5 in 15 % dnevne potrebe. A sol ni edina problematična snov v mesnih izdelkih.
7. Prekajene ribe: v 100 gramih prekajenih rib je od 5 do 15 % dnevne potrebe po soli.
8. Stročji fižol: tudi fižol ni primerna hrana za poletje, saj ima približno 15 % dnevnih potreb po soli.
9. Pšenični kruh: kruh je močno redilen, hkrati pa vsebuje tudi veliko soli. V 100 gramih ga je 10 % dnevne potrebe po soli.
10. Rdeča pesa: rdeča pesa sicer velja za eno bolj zdravih zelenjav, a ima vseeno med vso svežo zelenjavo, ki je na voljo, velik delež soli - v 100 gramih je 10 % dnevne potrebe po soli.
In zakaj je sol tako problematična? Zamislite si, da pojeste srednje velik sendvič s klobasami, rezino ali dvema sira in še kakšno papriko ali vloženimi kumaricami ... En tak sendvič vam lahko pokvari vso zdravo hrano tega dne.