Hren je prav nenavadno živilo. Skoraj sezonsko, bi lahko rekli. V času praznikov (zlasti velikonočnih) se poraba močno poveča, ostale dneve pa se tako redko znajde na našem jedilniku, da bi lahko že skoraj pozabili nanj. Pa ne bi smeli, ker ima svež hren ogromno vitamina C, kalcija, kalija, magnezija in eteričnih olj. Še posebej dobrodošel je kot dodatek k masnim jedem, ker stimulira prebavo, predvsem izločanje želodčnih in črevesnih sokov.
Zdravilnost hrena je znana že stoletja. Ljudje so ga uporabljali predvsem pri preprečevanju gripe in prehlade, saj so verjeli, da ima njegova aroma zdravilne učinke. Sodobna znanost je temu pritrdila. Hrena namreč povzroča nastanek sluzi, kar pomirja kašelj in blaži simptome vnetij grla in sinusov.
Učinkovitost hrena lahko povečate, če ga naribanega dodate k mlačnemu mleku in dodate še žličko medu.
Pri hrenu je pomembno še to, da ga imejte shranjenega v papirnati vrečki in to ne več, kot 7 dni. Če ga želite hraniti dlje časa, ga narežite na manjše kose in jih dajte v zamrzovalnik. V nobenem primeru pa hrena ne kuhajte, ker se pri tem izgubijo vse njegove hranilne lastnosti.