Rubrika:
Dobro je vedeti
Zakaj nekateri lahko veliko jedo in se ne zredijo?
Debelost ni vedno posledica prenajedanja. Skrivnost je lahko tudi v presnovi.
Članek je bil ustvarjen leta 2022, letos smo že preverili nekatera dejstva, preostali del pa bomo kmalu še dopolnili in nadgradili. Trudimo se, da bi bili članki na
Vem, kaj jem ažurirani z najnovejšimi dognanji. Sodobna znanost namreč skoraj vsak dan odkrije kaj novega ...
Ali pomanjkanje vitamina A res povzroča debelost?
7 let so v ZDA delali raziskavo o debelosti. Sodelovalo je 18.000 testirancev, rezultat pa je vsekakor odgovor na vprašanje, zakaj se nekateri redijo, pa sploh ne jedo veliko, drugi pa se lahko prenajedajo, pa težav s kilogrami nimajo.
Raziskava je namreč pokazala, da že 5 do 12 % manj hranljivih snovi v telesu lahko povzroči debelost, ključni elementi pa so magnezij in kalcij ter vitamini D, E, C in A. Predvsem vitamin A je največji krivec debelosti.
Vitamin A je namreč tesno povezan z ureditvijo maščobnih celic v telesu. Če tega vitamina ni, nastajajo maščobne blazinice, ki se jih težko znebimo.
Pomembno vlogo ima tudi vitamin D, ki v telesu povzroči nastanek leptina, hormona, ki nadzoruje lakoto in kontrolira zaloge maščob v telesu.
Zato je pomembno, da ste pozorni na zadostno količino magnezija, kalcija, vitaminov C, D, E in A. Le tako bodo tudi vaša prizadevanja za vitkejšo postavo obrodila sadove.
vkj
debelost
leptin
magnezij in kalcij
vitamin A
vitamini in debelost