Rubrika:
Dobro je vedeti
želatina v prahu - kolagen hidrolizat
Kolageni so v našem organizmu najbolj zastopana oblika beljakovin in glavna komponenta kože, vezivnega tkiva in kosti. Preverite, zakaj je pomembno, da vam kolagena ne zmanjka.
Članek je bil ustvarjen leta 2024, letos smo že preverili nekatera dejstva, preostali del pa bomo kmalu še dopolnili in nadgradili. Trudimo se, da bi bili članki na
Vem, kaj jem ažurirani z najnovejšimi dognanji. Sodobna znanost namreč skoraj vsak dan odkrije kaj novega ...
Verjetno ste pogosto slišali govoriti hkrati o kolagenu in želatini. Naj takoj razjasnimo, ko se kolagen razgradi, nastane želatina. želatina tako vsebuje vse, kar vsebuje kolagen, vendar v razgrajeni obliki.
Kolagen v želatinasti obliki je bila ena prvih prehranskih dodatkov v kitajski medicini.
Dejstvo je, da telo samo tvori kolagen, vendar samo do 25. leta. Potem je kolagena vedno manj, posledice pa so precej dramatične. Kolagen je namreč ključnega pomena v človeškem sklepnem hrustancu, je pa tudi pomembna sestavina v koži, laseh, nohtih, kosteh in vezivnem tkivu.
Zadosten nivo kolagena ohranja dobro počutje, kondicijo, mladosten videz. Povezuje kosti v sklepe, gradi ovojnice okoli organov ter jih med seboj ločuje, povezuje kožo s strukturami pod njo, obija mišice, ščiti žile in živce.
30 odstotkov skupnih beljakovin v našem telesu so kolageni, ki se pojavljajo tudi v obliki netopnih vlaken. Testi so pokazali, da približno 80 odstotkov vezivnega tkiva tvorijo kolagenske nitke, ki pa so sestavljene iz aminokislin, ki preprečujejo izgubo vode v tkivih.
V mladosti se izguba kolagena hitro nadomesti, z leti pa postaja vse izrazitejša. Po 25. letu starosti telo povprečno izgubi 1,5 % kolagena letno. Zaradi pomanjkanja lahko pride tudi do neprijetnih degenerativnih sprememb. Najpogostejši znaki so odrevenelost, zategnjenost, artritis, mišične poškodbe in celo motnje v delovanju imunskega sistema.
Danes, ko se pričakovana življenjska doba podaljšuje, je uživanje kolagena, kot prehranskega dodatka, v določenih primerih nujno. Pomembno pa je, da se kolagen nahaja v hidrolizirani obliki, ker ga telo lažje prebavlja, v proces obnove pa se absorbirajo še ostale potrebne snovi.
Ste vedeli, da si lahko kolagen naredite sami doma?
Potrebujete poceni goveje kosti, ki jih približno pol ure pečete v pečici pri 200 stopnjah. Potem jih zalijete, da so kosti pokrite z vodo in jih kuhate še približno 4 do 5 ur. Nato to govejo juho najprej ohladite na sobni temperaturi, nato še v hladilniku. Ko se vse skupaj ohladi, odstranite zgornjo plast maščob, pod njo pa je še tanka pudingasta plast.
1 dcl tega govejega pudinga je po količini hranljivih snovi enakovredna žlički želatine v prahu.
Sami se odločite, katera metoda je priročnejša.
Bis
goveje kosti
hidrolizirani kolagen
kolagen hidrolizat
prehranski dodatek
želatina v prahu