Rubrika:
Zanimivosti
Kdaj je pravi čas za kavo?
Učinek kave je močno povezan z delovanjem hormonov, bioritem hormonov pa je povezan z višino sonca na horizontu ...
Članek je bil ustvarjen leta 2021, letos smo že preverili nekatera dejstva, preostali del pa bomo kmalu še dopolnili in nadgradili. Trudimo se, da bi bili članki na
Vem, kaj jem ažurirani z najnovejšimi dognanji. Sodobna znanost namreč skoraj vsak dan odkrije kaj novega ...
Ni vseeno, kdaj pijete svojo vsakodnevno jutranjo kavo. Če želite, da bo njen učinek optimalen, morate pitje uskladiti z deli dneva. Zato so Britanci (kdo pa drugi: če imajo urnik za čaj, ga morajo imeti tudi za kavo) naredili obsežno raziskavo vpliva kave.
Hormon, ki nas dela budnega, je kortizol, največ pa ga je v našem telesu med 8. in 9. uro. Če boste k temu dodali še kofein, bo učinek najmočnejši.
Najmanj kortizola je v našem telesu med 13. in 17. uro, ko je tudi čas najmanj primeren za pitje kave. V tem času tudi ni priporočeno konzumirati energijskih pijač, je pa to primerno obdobje za popoldanski počitek.
Drugi vrhunec, ko telo poskuša ohranjati budnost, je med 17.30 in 18.30. Po 19. uri pitje kave ni priporočljivo.
Zapomnite si še, da kofein začne delovati 20 do 30 minut po zaužitju, na dan pa ni dobro popiti več kot 4 skodelice kave, kar pomeni 200 do 300 miligramov kofeina. Če ga zaužijete več kot 600 miligramov, se lahko pojavijo stranski učinki, med katerimi so višja telesna teža, težave s spanjem, prebavo, koncentracijo, razbijanje srca ...
Še to: kofein onemogoča zdravila za preprečevanje prehladov.
vkj
Količina zauitega kofeina
Priporočen čas za pitje kave
Stranski učinki prekomernega uivanja kave
Učinek kave na hormonsko delovanje
Vpliv pitja kave na kortizol