Članek je bil ustvarjen leta 2024, letos smo že preverili nekatera dejstva, preostali del pa bomo kmalu še dopolnili in nadgradili. Trudimo se, da bi bili članki na
ažurirani z najnovejšimi dognanji. Sodobna znanost namreč skoraj vsak dan odkrije kaj novega ...
1. Obrokom dodajajte vlaknineVlaknine v resnici ne zmanjšujejo apetita, pač pa podaljšujejo občutek sitosti Vlaknine najdemo v zelenjavi in sadju, še posebej veliko pa jih najdemo v fižolu, grahu, čičeriki in celih semenih.
2. Jejte veliko juhJuhe nas hitro nasitijo, imajo pa malo kalorij. Od juh se ne morete prekomerno najesti. Vendar pa to ne velja za juhe z moko, smetano ... Jejte čim več preprostih zelenjavnih juh.
3. S solato proti lakotiJejte veliko solate še posebej pred glavnim obrokom. To vam bo zmanjšalo apetit in zagotovilo vnos vitaminov in hranljivih snovi koristnih za zdravje.
4. Pomaranče in grenivkePomaranče in grenivke imajo veliko vlaknin (sveže več, kot zmiksane v smoothie). Poleg tega pomagajo pri vzdrževanju normalne ravni sladkorja v krvi, pa še občutek sitosti boste imeli več ur. Če nimate časa za zajtrk, lahko ena pomaranča nadomesti obilnejši obrok.
5. OreščkiOreščki imajo veliko vlaknin, beljakovin, vitaminov in mineralov, poleg tega pa imajo zmerno količino kalorij. Jejte jih med obroki, a ne smejo biti utopljeni v soli.
6. Jejte počasiInformacijska sitost je večji problem, kot si mislite. Ker možgani in želodec niso direktno povezani, informacija o sitosti potuje med obema organoma skoraj 20 minut. To pomeni, da morate en obrok jesti najmanj 20 minut. Če jeste hitreje, pride do nekontroliranega kopičenja kalorij, povzroča pa tudi nelagodje prebavil.
Še nasvet za konec: lakote nikar ne premagujte z maščobami, pač pa z vlakninami. Maščobe naj bodo vedno del obroka bogatega z vitamini in minerali. Določeni elementi se namreč v maščobah lažje absorbirajo v telo. Če jeste veliko maščob za malico, med obroki, to nima pravega učinka.