Rubrika:
Dobro je vedeti
Ali veste, kaj tvegate, ko prižgete dišečo svečo?
Nenevarne so sveče iz soje, ali čebeljega voska, povsem drugače pa je s svečami iz parafinskega voska.
Članek je bil ustvarjen leta 2024, letos smo že preverili nekatera dejstva, preostali del pa bomo kmalu še dopolnili in nadgradili. Trudimo se, da bi bili članki na
Vem, kaj jem ažurirani z najnovejšimi dognanji. Sodobna znanost namreč skoraj vsak dan odkrije kaj novega ...
Kaj je dobro vedeti o dišečih svečah? Najprej to, da je cena kriterij, ki vas lahko močno zavede, kar boste nekaj ur kasneje obžalovali. Če izberete nepravilno svečo, je najmanj, kar vas lahko doleti vrtoglavica, čuden pritisk v glavi, težave s koncentracijo ... A to je šele začetek!
Dr. Sredi Hamini iz univerze v Južni Karolini v ZDA je sklenil, a bo raziskal vpliv dišečih sveč na zdravje. Zato je opravil preprost test. V zaprt prostor je postavil dišečo svečo, poleg postavil ogljikov filter in počakal približno 5 ur, da je sveča izgorela.
S pomočjo spektografske analize je odkril dve snovi, ki nas morata skrbeti. Prvi so hlapi benzena, ki so zelo nevarni za človeka, povzročajo pa raka na pljučih požiralniku, želodcu, celo kožnega raka. Druga snov pa je klimatski toluen, ki pa v visokih koncentracijah moti dihanje, ruši imunski sistem in povzroča težave z ožiljem.
Seveda je dr. Hamidi preveril, če je rezultat pri vseh svečah enak in ugotovil, da pri svečah iz soje, ali čebeljega voska teh težav ni. Te sveče so resda nekoliko dražje, nekatere pa tudi hitreje zgorijo, cenejše sveče iz parafinskega voska pa tudi niso vse za odmet. Dr. Hamidi pravi, če občasno prižgemo kakšno svečko in potem dobro prezračimo prostor, ne bo nič hudega. Previdni bodimo le, če so v prostoru otroci do treh let. Hm ...
Bis
Dišeče sveče
Dr Sredi Hamini raziskava
Nevarnosti parafinskih sveč
Sveče iz soje in čebeljega voska
Vpliv dišečih sveč na zdravje