Rubrika:
Dobro je vedeti
Utrujenost, znak pomanjkanja železa
Na to le redki pomislijo: če se hitro utrudite in nimate energije, vam morda primanjkuje železa ...
železo je ključnega pomena za telo. Je nujen za tvorbo rdečih krvničk (celice, ki prenašajo kisik po telesu) in transport kisika preko hemoglobina (beljakovina v rdečih krvničkah) iz pljuč v tkiva.
Priporočen dnevni vnos železa za odrasle moške je 8 mg, za ženske pred menopavzo pa 18 mg, medtem ko se potreba po železu v menopavzi zmanjša na 8 mg. Med nosečnostjo se potreba po železu poveča na 27 mg na dan. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ima kar 30 % svetovnega prebivalstva težave zaradi pomanjkanja železa, kar pomeni približno 2 milijardi ljudi.
Utrujenost in izčrpanost sta glavna znaka pomanjkanja železa, spremljata pa ju lahko izpadanje las, bledica, težave s koncentracijo, težko dihanje in slabo celjenje ran. V resnejših primerih se lahko pojavijo tudi razbijanje srca (palpitacije) in omotica. Raziskava, objavljena v reviji The American Journal of Clinical Nutrition, je pokazala, da je 75 % žensk s pomanjkanjem železa občutilo znatno izboljšanje energije že po osmih tednih jemanja dodatkov železa.
Da bi zmanjšali možnosti za razvoj pomanjkanja železa, lahko v svojo prehrano vključite več živil, bogatih s tem mineralom. Meso, jajca, ribe in morski sadeži so odličen vir železa, ki ga telo lažje absorbira. Rastlinski viri vključujejo špinačo, koprivo, jajčevce, sojine izdelke (zlasti tofu), beli fižol, lečo in čičeriko. Morske alge so tudi eden najboljših neživalskih virov tega minerala, prav tako cela zrna (ječmen, riž, proso) ter sezamovo, bučno in sončnično seme. Vnos železa lahko povečate tudi z uživanjem hrane, bogate z vitaminom C (citrusi, paprika, brokoli), saj ta izboljša absorpcijo železa.
Po drugi strani pa morate biti pozorni na uživanje živil in pijač, ki zmanjšujejo absorpcijo železa, kot so čaj, kava in mlečni izdelki. Raziskava, objavljena v British Journal of Nutrition, je ugotovila, da lahko pitje čaja med obrokom zmanjša absorpcijo železa za kar 60 %.
Če kljub uravnoteženi prehrani občutite kronično utrujenost, je smiselno opraviti krvni test, ki bo pokazal raven železa in feritina (beljakovina, ki shranjuje železo v telesu). V primeru pomanjkanja se posvetujte z zdravnikom glede jemanja dodatkov, saj lahko prevelik vnos železa povzroči težave, kot so zaprtje, slabost in poškodbe jeter.
Za konec: če se pogosto počutite izčrpane, ste bledi in brez energije, je čas, da preverite svoje zaloge železa. Pravilna prehrana in skrb za zadosten vnos tega pomembnega minerala lahko močno izboljšata vaše počutje in kakovost življenja.
vkj
Absorpcija eleza
Dodatki eleza
Pomanjkanje eleza
Prehrana bogata z elezom
Utrujenost