Rubrika:
Zdravje, lepota
Z žajblom do dolgega življenja. Če pa dodate cimet ...
Če ste med tistimi, ki radi posegate po preverjenih domačih receptih, vas bo tale članek še posebej navdušil. Učinki so naravnost neverjetni ...
Tokrat ne govorimo o eksotičnih rastlinah iz Amazonije, temveč o nečem, kar najverjetneje že imate v kuhinji ali na vrtu: žajbelj in cimet. Dve naravni sestavini, ki nista le okusni, ampak tudi izjemno zdravilni – in to potrjujejo tudi znanstvene raziskave.
Zakaj bi umrl človek, ki mu na vrtu raste žajbelj?
To vprašanje je nekoč postavil sam Hipokrat, oče zahodne medicine. In imel je dober razlog. žajbelj (latinsko Salvia officinalis) že tisočletja slovi kot zdravilna rastlina. že njegovo ime izhaja iz latinske besede salvare, kar pomeni "ozdraviti" ali "rešiti". V srednjem veku so ga imeli celo za rastlino nesmrtnosti.
Danes pa imamo tudi konkretne številke. Ena izmed raziskav, objavljena v znanstveni reviji Journal of Traditional and Complementary Medicine, je pokazala, da ima ekstrakt žajblja močan protibakterijski, protivirusni in protiglivični učinek (Khan et al., 2020). To pomeni, da lahko uspešno deluje proti mikroorganizmom, ki povzročajo vnetja dihal, želodca in črevesja.
Druga raziskava, objavljena v Phytotherapy Research, pa dokazuje, da lahko žajbelj pomaga znižati telesno temperaturo, blaži bolečine in izboljša delovanje prebavil (Hamidpour et al., 2014). Še več – ugotovili so tudi, da redno uživanje žajbljevega čaja izboljša spomin in koncentracijo, kar je lahko še posebej koristno za starejše.
Cimet – sladki bojevnik proti bakterijam
Če je žajbelj kralj med zelišči, je cimet zagotovo njegov zaveznik v boju proti zimskim tegobam. Cimet, ta toplo dišeča začimba, je že dolgo znan po svojih zdravilnih lastnostih. Kar pa je danes drugače, je to, da imamo zdaj znanstvene dokaze, ki te lastnosti potrjujejo.
Ena izmed najbolj zanimivih raziskav prihaja iz Journal of Food Science, kjer so ugotovili, da že ena čajna žlička cimeta lahko uniči kar 99,5 % bakterij Escherichia coli v samo treh dneh pri sobni temperaturi (Chang et al., 2001). To pomeni, da cimet deluje kot naravni antibiotik, brez stranskih učinkov, ki jih pogosto spremljajo sintetična zdravila.
Poleg tega vsebuje cinnamaldehid, spojino, ki dokazano zavira rast bakterij, glivic in celo nekaterih virusov (Ranasinghe et al., 2013). Cimet naj bi pomagal tudi pri zniževanju sladkorja v krvi, zato je posebej koristen za tiste, ki imajo težave z inzulinom ali sladkorno boleznijo tipa 2.
Ko se žajbelj in cimet združita ...
Čeprav sta žajbelj in cimet že vsak zase izjemno učinkovita, se njune moči še okrepijo, kadar ju uporabimo skupaj. Kombinacija obeh deluje protivnetno, ogrevalno in razkuževalno – kar pomeni, da je idealna za prehlade, gripe, vnetja grla in tudi za boljše počutje nasploh.
Babice so že vedele, da takšna mešanica pomaga pregnati bronhitis. Če stopite dve žlici sladkorja in ju prelijete s pol litra mleka, kot bi delali praženo mleko, ter dodate žličko sesekljanega žajblja in pol žličke cimeta, dobite napitek, ki ne le pogreje, ampak tudi pomaga očistiti dihalne poti. Pustite, da stoji 10 minut, precedite in pijte trikrat na dan.
žajbljeva tinktura – kapljice moči
Če želite žajbelj uporabljati bolj redno in učinkovito, si lahko pripravite tudi tinkturo. Gre za koncentriran izvleček, ki ga pripravite tako, da v deciliter 70-odstotnega alkohola (na primer žganje ali apotekarski alkohol) dodate 20 gramov sesekljanih listov žajblja in pustite na toplem mestu en mesec. Nato precedite in vsak dan vzamete 10 do 15 kapljic, trikrat dnevno, z malo vode ali čaja. Tinktura ni primerna za nosečnice ali otroke, saj vsebuje alkohol.
Tinkture so odličen način, kako ohraniti zdravilne snovi v rastlinah in jih uporabiti tudi izven sezone. Ena steklenička zadostuje za več tednov in je odlična za preventivo.
žajbljevo žganje – recept s tradicijo
Ta recept izvira iz časov, ko so si naši predniki pomagali predvsem s tem, kar so imeli doma. Približno 250 gramov svežih žajbljevih listov prelijte z 1,5 litra domačega žganja. Pustite stati tri tedne, nato precedite in dodajte 1,5 kg akacijevega medu. Počakajte še tri tedne in vsak dan spijte po enega "štamperla" – torej majhen požirek. Napitek je močan, a tudi zelo učinkovit pri prehladih, gripi in za krepitev imunskega sistema.
Kaj pravijo številke?
Raziskave kažejo, da žajbelj vsebuje več kot 60 različnih vrst antioksidantov. Cimet vsebuje tudi močne fenolne spojine, ki zmanjšujejo vnetja in oksidativni stres. Redno uživanje obeh lahko vpliva tudi na zniževanje krvnega tlaka, izboljšanje spanca ter celo manjše tveganje za razvoj demence (Akilen et al., 2012; Kennedy et al., 2011).
Narava vam nudi moč
Če se boste to zimo želeli izogniti čakalnicam in antibiotikom, morda ne bo dovolj, da si enkrat pripravite žajbljev čaj. Redna uporaba žajblja in cimeta – bodisi kot napitek, tinktura ali začimba – lahko resno okrepi vaš imunski sistem, izboljša vaše počutje in vam celo podaljša življenje. In kar je najbolje – vse to najdete v svoji kuhinji.
Poskusite, vključite v svojo dnevno rutino in začutite razliko. Morda boste že po nekaj dneh opazili, da manj kihate, bolje spite in imate več energije. Kaj pa, če je res, kar so verjeli Arabci, Rimljani in Kitajci: da je žajbelj ključ do dolgega življenja?
vkj
žajbelj
cimet
imunski sistem
naravno zdravljenje
zdravilne rastline