Če ste utrujeni zvečer, to ni nič narobe. To je lahko posledica trdega dela, pa tudi pomanjkanja kondicije. Če boste vztrajali pri tem tempu, se bo telo odzvalo in se v nekaj dneh privadilo za zahtevnejše razmere.
Bolj skrb vzbujajoča je jutranja utrujenost. Veliko ljudi se namreč že zbudi utrujeno. V tem primeru gre za pomanjkanje energije in nekaterih ključnih elementov za delovanje organizma. Prav zato moramo biti na jutranje znake utrujenosti še posebej pozorni. Upoštevajte te nasvete:
- Če se zbudite brez energije, pred zajtrkom popijte kozarec vode. Voda je namreč nujna za delovanje organizma, v zimskih mesecih, ko je okrog nas suh zrak, pa je ta problem izrazitejši.
- Vitamini, minerali in antioksidanti. Priporočeno sadje in zelenjava, ko je bogato z vodo in ima tudi veliko vitaminov in mineralov, so: lubenice, melone, kumare (sveže!), zelje, jogurt ... Če je le mogoče, naj bo to vsak dan sestavni del zajtrka ali dopoldanske malice.
- Oreščki imajo veliko kvalitetnih beljakovin. Beljakovine so namreč gradniki s katerimi telo nadomešča odmrle celice. Najkvalitetnejše beljakovine najdemo v mandljih, orehih in lešnikih. Poleg dobrih beljakovin so oreščki tudi bogati z vlakninami, vse skupaj pa je pomembno zaradi veliko vitamina B in magnezija, ki pomaga pri mišični utrujenosti.
- Jajca imajo vse, kar človek potrebuje čez dan. No, skoraj vse. Jajcem namreč manjka vitamin C in železo. Načeloma velja pravilo, da je za vsakih 20 kilogramov teže priporočljivo pojesti eno jajce na dan, če pa k jutranji omleti dodate še špinačo, boste dobili veliko vitamina C, predvsem pa železa. Pomanjkanje železa je namreč pogost pojav, ki spremlja utrujenost.
- Smuti in cvetni prah. Če boste zmešali sadje in zelenjavo (predvsem zeleno-listnto) boste dobili napitek, ki vam bo dal dovolj energije za čez dan. Če je smuti zelene barve, ima veliko flavonoidov, če je rdeč, ima veliko antioksidantov. Za energijo v organizmu je odgovoren predvsem rutin, ki spada med naravne flavonoide in antioksidante. Rutin najdemo v cvetnem prahu, ki vsebuje bogat arzenal najrazličnejših mineralov, največ rutina pa najdemo v svežih listih in cvetovih ajde (mnogi homeopati iz nje delajo zdravila). Veliko rutina najdemo še v marelicah, češnjah, slivah, šipku in malinah, ni pa ga v rižu in pšenici (tem živilom se za zajtrk raje ognite).