Vsi poznamo tisto zategovanje kože, občutek, da nas nekaj “vleče”, in nadležno luskanje, ki se pojavi tudi pri sicer mastni koži. A naj vam zaupamo skrivnost, ki je stara toliko kot človeštvo samo: suha koža se ne začne na površini, temveč globoko v notranjosti telesa.
Zdravilci, zeliščarji in naši dedki in babice so vedeli, da je za sijočo kožo potrebna predvsem uravnovešena prehrana in močno črevesje. Tudi sodobna znanost zdaj to potrjuje. Ena največjih raziskav na to temo, ki jo je izvedla ameriška klinika
Cleveland Clinic, je pokazala, da imajo ljudje z uravnoteženo prehrano do 35 % manj težav s suhostjo kože kot tisti, ki se prehranjujejo pretežno z industrijsko predelano hrano.
Zato se danes poglobimo v pet živil, ki delujejo kot “vlažilna krema od znotraj”. Dodajte jih v svoj jedilnik in opazujte, kako vaša koža začne sijati – brez dragih krem in filterjev.
- Zeliščni čaji – tekoča nega za celotno telo
Zagotovo ste že večkrat slišali, da je treba vsak dan popiti vsaj dva litra vode. To drži, saj se voda v našem telesu uporablja za dobesedno vsako funkcijo – od delovanja možganov do obnove kože.
Ampak ste vedeli, da lahko s skrbno izbranimi zeliščnimi čaji to hidracijo še dodatno izboljšate? Posebej blagodejna za suho kožo je mešanica cvetov vrtnice in ognjiča.
- Vrtnica (Rosa damascena) ni le simbol ljubezni, temveč tudi prava kraljica med zdravilnimi rastlinami. V ljudskem zdravilstvu jo uporabljajo za pomirjanje, obnavljanje in vlaženje kože.
- Ognjič (Calendula officinalis) pa deluje kot naravni antibiotik in pospešuje celjenje kože, kar potrjujejo tudi raziskave iz Journal of Clinical Medicine, kjer so ognjič povezali z zmanjšanjem znakov suhosti in izboljšanjem celovitosti kožne pregrade.
Pitje 2–3 skodelic takega čaja dnevno bo pomagalo ne le vaši koži, temveč tudi razstrupljanju jeter, kar se vedno pozna na videzu.
- Mastne ribe – naravni “eliksir mladosti” za kožo
Ena izmed največjih skrivnosti mladostne kože se skriva v omega-3 maščobnih kislinah. To niso samo besede iz televizijskih oglasov, ampak nujno potrebne maščobe, ki jih telo ne more tvoriti samo, zato jih moramo zaužiti s hrano.
Največ jih najdemo v mastnih ribah, kot so:
- Losos, ki vsebuje kar 2,5 grama omega-3 na 100 gramov.
- Sardele in skuše, ki so poleg tega še cenovno dostopne.
- Tuna, ki pa naj bo užita zmerno zaradi vsebnosti težkih kovin.
Zanimiv je podatek iz študije British Journal of Dermatology, kjer so ugotovili, da imajo ljudje, ki zaužijejo vsaj 3 porcije mastnih rib na teden, kar 42 % manj suhosti in srbečice kože. Omega-3 namreč delujejo protivnetno – to pomeni, da umirjajo vnetne procese v telesu in tako pomirijo tudi razdraženo, suho kožo.
Če rib ne uživate, nič hudega – laneno seme, chia semena in orehi so prav tako izvrstni rastlinski viri teh dragocenih maščob.
- Kokosovo olje – več kot le tropska modna muha
Ko omenjamo kokosovo olje, marsikdo najprej pomisli na cvrtje ali mazanje kože. A ta čudežni plod narave ima mnogo več dimenzij. Če ga užijete v notranjost (na primer eno čajno žličko na dan), ima protivnetni učinek, poleg tega pa deluje kot sredstvo za uravnavanje apetita.
Zato ni presenetljivo, da kokosovo olje pogosto priporočajo tudi pri naravnih metodah hujšanja – saj nas nasiti za dalj časa, zmanjša željo po sladkem in hkrati pomaga pri celjenju razdražene kože.
V raziskavi International Journal of Dermatology so zapisali, da kokosovo olje poveča raven vlage v koži za kar 32 % v dveh tednih uporabe, če ga uživamo redno ali nanesemo lokalno. V ljudski praksi smo poznali kokos kot hladilno olje, ki so ga uporabljali tudi pri otrocih z razdraženo kožo.
- Kislo zelje – probiotik iz vašega vrta
Zdaj pa k staremu znancu, ki bi ga morali uživati vsaj enkrat na teden, če ne vsak dan – kislemu zelju. Zakaj je tako pomembno?
Ker kislo zelje vsebuje naravne probiotike, ki pomagajo našemu črevesju, da lažje vsrka hranila in zmanjša vnetja po celem telesu. In ker je koža naš največji organ, se vsaka težava v prebavi hitro odrazi tudi navzven – največkrat v obliki suhe, razdražene ali nečiste kože.
Poleg tega je kislo zelje bogato z:
- Vitaminom C, ki je ključen za tvorbo kolagena – to je beljakovina, ki koži daje prožnost in moč.
- Mlečnokislinskimi bakterijami, ki obnavljajo črevesno floro.
Znana raziskava iz Harvard School of Public Health je pokazala, da ljudje z uravnovešeno črevesno mikrofloro hitreje okrevajo po kožnih vnetjih, manj pogosto doživljajo izbruhe ekcemov in imajo do 28 % večjo vlažnost kože.
Torej, naslednjič, ko vam bo kdo rekel, da je kislo zelje hrana za reveže, mu povejte, da je to v resnici superživilo.
- Avokado – mehak, masten in nadvse zdrav
Avokado je zadnja leta pravi zvezdnik na krožnikih in Instagramu, a pri nas v ljudski medicini smo ga začeli uporabljati šele v zadnjih desetletjih. Gre za plod, ki je poln nenasičenih maščob, vitamina E in karotenoidov – vse to pa naši koži koristi bolj kot večina dragih kozmetičnih serumov.
Vitamin E je znan kot antioksidant, kar pomeni, da ščiti kožne celice pred poškodbami. Ena porcija avokada (približno polovica sadeža) vsebuje kar 20 % dnevne potrebe po vitaminu E. Poleg tega vsebuje tudi oleinsko kislino, ki spodbuja tvorbo kolagena.
Raziskave, objavljene v reviji Nutrition Journal, navajajo, da je redno uživanje avokada povezano z večjo elastičnostjo kože in manjšo izgubo vlage – učinki so bili opazni že po štirih tednih.
In še ena zanimivost: avokado lahko uporabite tudi zunanje, kot masko za obraz, v kombinaciji z medom ali jogurtom – še ena stara ljudska praksa, ki jo danes uporabljajo v najboljših spa centrih.
Koža je ogledalo tega, kar jesteNamesto da kupujete vedno dražje kreme in serume, začnite s tem, kar vsak dan položite na svoj krožnik. Naše telo je čudežen stroj, ki zna obnoviti in uravnati samo sebe – a samo, če mu damo prave sestavine.
Če bi morali povzeti bistvo tega članka v enem stavku, bi rekli takole: Suha koža ni napaka narave, ampak opozorilo, da nekaj manjka v naši prehrani. Naj to ne bo le še ena informacija, ki jo pozabite. Poskusite – zares poskusite – vključiti več zdravih maščob, probiotičnih živil in zeliščnih čajev v svoj vsakdan. Koža vam bo hvaležna.