Ste vedeli, da je pomorščak
Vasco da Gama na svojem znamenitem potovanju izgubil kar 105 od 160 članov posadke zaradi skorbuta? To je bolezen, ki nastane zaradi pomanjkanja vitamina C in povzroča hudo oslabelost, krvavitve dlesni ter odpoved organov. Po drugi strani pa slavni kapitan
James Cook med svojo plovbo okoli sveta ni izgubil niti enega moža. Njegova skrivnost? 60 sodov kislega zelja. Sledil je nasvetu nemškega biologa
Georga Forstera, ki je vedel, da kislo zelje vsebuje ogromno vitamina C in drugih koristnih snovi.
Danes se ponovno zavedamo izjemnih koristi kislega zelja in kumaric, še posebej zaradi sodobnih raziskav, ki potrjujejo to, kar so vedele že naše prababice. Redno uživanje teh fermentiranih živil lahko okrepi imunski sistem, izboljša prebavo in celo zmanjša tveganje za nekatere kronične bolezni.
Zakaj je kislo zelje tako zdravo?Kislo zelje nastane s fermentacijo, pri kateri mlečnokislinske bakterije razgradijo sladkorje v zelju in tvorijo mlečno kislino. Ta proces ne le podaljša obstojnost zelja, ampak ga tudi obogati s koristnimi probiotiki, ki pozitivno vplivajo na črevesno mikrofloro.
Znanstvene raziskave so pokazale, da kislo zelje vsebuje:- Velike količine vitamina C – v 100 g surovega kislega zelja se nahaja približno 20 mg vitamina C, kar je tretjina dnevne potrebe odraslega človeka.
- Vitamin K, ki je ključen za strjevanje krvi in zdravje kosti.
- Folna kislina, pomembna za nastanek rdečih krvničk.
- Minerale, kot so železo, kalcij, fosfor in magnezij.
- Probiotične bakterije, ki izboljšujejo prebavo in zmanjšujejo vnetja v telesu.
Redno uživanje kislega zelja lahko zmanjša tveganje za bolezni srca, saj vsebuje vlaknine, ki pomagajo uravnavati holesterol. Prav tako je dokazano, da mlečnokislinska fermentacija zmanjša prisotnost snovi, ki bi lahko povzročale raka.
Kislo zelje in imunski sistemEna najpomembnejših prednosti kislega zelja je njegov vpliv na imunski sistem. Vsebnost vitamina C pomaga telesu pri obrambi pred okužbami, mlečnokislinske bakterije pa podpirajo zdravo črevesno floro, ki ima ključno vlogo pri imunskem odzivu. Raziskave kažejo, da približno 70 % imunskega sistema izvira iz črevesja, zato je zdrava črevesna flora ključna za odpornost.
Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) se pogostost prehladov in virusnih obolenj lahko zmanjša za do 30 %, če redno uživamo fermentirana živila.
Kako pravilno uživati kislo zelje?Da bi ohranili vse koristne snovi, je pomembno, da kislega zelja ne kuhamo. Visoka temperatura uniči probiotične bakterije in vitamin C. Najboljši način uživanja je:
- Vsako jutro na tešče pojesti nekaj žlic surovega kislega zelja.
- Vsaj enkrat na teden popiti kozarec rasola (soka kislega zelja), ki vsebuje mlečno kislino, elektrolite in encime.
Kumarice – manj znan, a prav tako močan probiotikKisle kumarice so še eno živilo, ki so ga naši predniki uporabljali za ohranjanje zdravja. Vsebujejo mlečnokislinske bakterije, ki pomagajo pri prebavi, preprečujejo zaprtje in izboljšujejo absorpcijo hranil. Poleg tega vsebujejo veliko antioksidantov, ki zmanjšujejo vnetja v telesu.
Po podatkih ameriškega
Nacionalnega inštituta za zdravje (NIH) redno uživanje fermentiranih kumaric zmanjša pojavnost prebavnih težav za približno 40 %.
Zakaj je kisanje pomembno?Pravilno kisanje je ključno za ohranjanje koristnih bakterij in hranil. Kislo zelje in kumarice naj bodo kisane na naraven način, brez dodajanja kisa, saj le tako razvijejo prave probiotike. Dobra fermentacija pomeni, da ima kislo zelje blag, rahlo kisel okus, brez neprijetnih vonjav ali prekomerne pene.
Če povzamemo: Kislo zelje in kisle kumarice nista le okusna živila, ampak tudi izjemna naravna probiotika, ki podpirata prebavo, krepita imunski sistem in skrbita za splošno zdravje. Če želite ohraniti vse njihove koristne lastnosti, jih jejte surove in redno vključujte v svojo prehrano ...