Rubrika:
Dobro je vedeti
Ste pripravljeni na nov režim prehranjevanja?
Znanstveniki predlagajo konec sedanjemu režimu prehranjevanja in predlagajo novega. Bi ga lahko sprejeli?
Članek je bil ustvarjen leta 2024, letos smo že preverili nekatera dejstva, preostali del pa bomo kmalu še dopolnili in nadgradili. Trudimo se, da bi bili članki na
Vem, kaj jem ažurirani z najnovejšimi dognanji. Sodobna znanost namreč skoraj vsak dan odkrije kaj novega ...
Nutricisti v sodelovanju z znanstveniki svetujejo, da bi, glede na spremembe delovnega ritma, morali spremeniti tudi prehranske navade. Predlagajo:
- zajtrk med 6:30 in 8:30
- kosilo ob 12:00
- večerja ob 15:00
Teorija je bila večkrat preizkušena, ure pa niso izbrane, kar tako. Namreč, če jemo po 20. uri, se pojavi vrsta presnovnih težav, ki so zametki mnogim težkim boleznim.
Prav tako z zajtrkom začnite o omenjenem časovnem intervalu, vendar šele pol ure po tem, ko vstanete (ne, ko se zbudite!). Pomembno je, da zajtrkujete čim prej, ker se opoldne v telesu pojavi največ adrenalina in serotonina, kar pospeši metabolizem. Zato je pomembno, da ste ob 12. uri najbolj lačni. Samo tako bo vaša prebava maksimalno izkoristila hranilno vrednost zaužitih živil.
Največje presenečenje za mnoge pa je vsekakor večerja ob 15. uri. Nivo kortizola je takrat najmanjši, serotonin se umakne melatoninu, to pa povzroči zaspanost. Zelo pomembno je, da še pred spanjem vaš prebavni trakt opravi, kar mora (predvsem posrka čim več hranilnih snovi). Če večerjate prepozno, se pojavijo težave s hormoni.
vkj
optimalni čas obrokov
presnovne teave
reim prehranjevanja
zajtrk, kosilo, večerja
zdrave prehranske navade