Rubrika:
Zdravje, lepota
Ali beljakovine res spodbujajo razvoj raka?
Znanstveniki so dokazali, da visok vnos beljakovin živalskega izvora prispeva k razvoju raka, medtem ko zmanjšanje njihovega vnosa upočasni ali celo prepreči nastanek malignih celic.
Dr. Campbell je svojo raziskovalno pot začel na Filipinih, kjer je opazil nenavadno visoko stopnjo raka na jetrih pri otrocih iz premožnejših družin. Ti otroci so uživali prehrano bogato z beljakovinami živalskega izvora, predvsem iz mleka in mesa. To je bilo presenetljivo, saj je rak na jetrih običajno bolezen odraslih.
Navdihnjen s študijo iz Indije, kjer so podgane, izpostavljene aflatoksinu (močan rakotvoren toksin), hranili z različnimi količinami beljakovin, je dr. Campbell izvedel lastne raziskave. Ugotovil je, da so podgane, ki so prejemale 20 % beljakovin v prehrani, razvile raka, medtem ko tiste z le 5 % beljakovin niso pokazale znakov bolezni. To je nakazovalo, da visok vnos beljakovin lahko spodbuja rast rakavih celic.
Vloga aflatoksina
Aflatoksin je toksin, ki ga proizvajajo določene plesni in je pogosto prisoten v kontaminirani hrani, kot so arašidi in koruza. Ta toksin je znan po svoji sposobnosti povzročanja raka, zlasti raka na jetrih. Dr. Campbell je ugotovil, da visok vnos beljakovin povečuje aktivnost encimov, ki pretvarjajo aflatoksin v še bolj škodljive spojine, kar povečuje tveganje za mutacije DNK in razvoj raka.
Rastlinske beljakovine kot alternativa
Pomembno je poudariti, da raziskave dr. Campbella niso pokazale enakega učinka pri beljakovinah rastlinskega izvora. Podgane, hranjene z rastlinskimi beljakovinami, kot so tiste iz pšenice ali soje, niso razvile raka, tudi pri višjih odstotkih beljakovin v prehrani. To nakazuje, da so rastlinske beljakovine varnejša alternativa in ne spodbujajo rasti rakavih celic na enak način kot živalske beljakovine.
Praktični nasveti
Na podlagi teh ugotovitev je priporočljivo zmanjšati vnos beljakovin živalskega izvora na manj kot 10 % celotnega kaloričnega vnosa, še bolje pa na približno 5 %. To lahko dosežemo z večjim vključevanjem rastlinskih virov beljakovin v prehrano, kot so stročnice, oreščki, semena in polnozrnate žitarice.
Z upoštevanjem teh smernic lahko prispevamo k zmanjšanju tveganja za razvoj raka in izboljšamo splošno zdravje.
Za več informacij o tej temi priporočamo knjigo The China Study avtorja dr. T. Colina Campbella, ki podrobneje opisuje povezavo med prehrano in zdravjem ter ponuja dodatne vpoglede v raziskave na tem področju.
vkj
Campbellova študija o raku in beljakovinah
preprečevanje raka s prehrano
protein viri raka
rastlinske beljakovine za zdravje
vpliv beljakovin na raka